Znalezienie odpowiedniego rozmiaru klawiatury dla siebie

Przyjrzyjmy się 6 najpopularniejszym rozmiarom klawiatur:

  • 100% (full-size)- Klawiatura pełnowymiarowa z wszystkimi przyciskami funkcyjnymi oraz numpadem
  • 96% (1800-Compact) - Mniejsza i bardziej kompaktowa niż klawiatura pełnowymiarowa, zachowuje ona numpada a usunięta zostaje cześć przycisków funkcyjnych
  • 80% (TKL - tenkeyless) - Jest to najpopularniejszy układ, pozbawiony numpada z pozostawieniem reszty klawiatury nie naruszonej.
  • 75% - Podobny do układu TKL jednak przyciski nawigacyjne są rozłożone pionowo w celu osczędzenia miejsca.
  • 65% - W tym układzie pozostawiamy jeszcze strzałki i niektóre przyciski nawigacyjne jednak pozbywamy się już przycisków funkcyjnych (F1-F12)
  • 60% - Jest to najpopularniejszy układ dla customowych klawiatur mechanicznych. Nie ma tu już ani przycisków funkcyjnych, nawigacyjnych czy strzałek. Brak tych wszystkich przycisków może spowodować że będziecie musieli nauczyć się pisać na klawiaturze od nowa. Dla niektórych osób może być taki układ za mały, warto o tym pamiętać jeśli nigdy nie miałeś mniejszej klawiatury.

Jeśli nie miałeś wcześniej układu mniejszego niż TKL to polecamy zacząć swoją przygode z layoutem 75%, mamy w nim tylko o część klawiszy nawigacyjnych mniej i możemy się szybko zaadaptować do nowego układu.

Obszary klawiatury

Przykładowe zdjęcia rozmiarów klawiatur:

  • 60%

  • 65%

  • 75%

  • 80% (TKL)

  • 96% (1800-Compact)

  • 100% (full-size)

Zdjęcia wygenerowane przy pomocy strony keyboardsimulator.xyz

Gdy wybieramy bazę do naszej klawiatury mechanicznej warto również spojrzeć na kilka cech tej klawiatury:

  • Hot Swap - Czyli czy można zamontować oraz wyjąć przełączniki z klawiatury bez potrzeby lutowania, w naszym sklepie wszystkie klawiatury są wyposażone w gniazda Hot Swap więc nie musisz się o to martwić.
  • N-Key Rollover - funkcja ta pozwala naszej klawiaturze na rejestrowanie nielimitowanej ilości klawiszy w tym samym czasie.
  • Anti-Ghosting - funkcja ta zapobiega zjawisku ghostingu, w którym naciśnięcie jednego klawisza powoduje fałszywą aktywacje innych klawiszy.
  • South-facing PCB - Jest to układ montażu przełączników na płycie głównej klawiatury, w tym układzie dolne elementy przełączników (piny) montowane są w dolnej części gniazd.
  • North-facing PCB - tutaj przeciwnie do South-facing PCB switche montujemy w klawiaturze odwrotnie pinami w górnej części gniazd.

Wybór przełączników do swojej pierwszej klawiatury

Zaczynając swoją przygodę z klawiaturami mechanicznymi stajemy przed wyborem swoich pierwszych switchy. Jak to zrobić?

Na początek przyjrzyjmy się 3 rodzają switchy:

  • Budowa przełącznika

  • Clicky

  • Tactile

  • Linear

Clicky

Jeśli chcesz aby wszyscy wiedzieli że masz klawiaturę mechaniczną, to jest przełącznik dla ciebie. Switche Clicky są znane z bycia bardzo głośnymi, a dla dużej części osób są one wręcz irytujące. Jak widać na powyższym GIF'ie posiadają posiadają uwypuklenie na Trzonie dzięki czemu wyczuwalny jest punkt aktywacji przełącznika dodatkowo jako jedyne posiadają fizyczną osłonkę w przełączniku która w momencie kliknięcia powoduje głośny dźwięk.

Tactile

Podobnie jak Clicky posiadają uwypuklenie na trzonie dlatego w trakcie nacisku wyczuwalny jest punkt aktywacji przełącznika. Różni je jednak od przełącznika Clicky braku osłonki pod trzonem, dzięki czemu są o wiele cichsze. Super switche dla osób które dużo piszą na klawiaturze w pracy czy w szkole.

Linear

Linear, czyli prawdopodobnie najpopularniejszy typ switcha na rynku, w tym przełączniku cały ruch jest liniowy dzięki czemu uzyskujemy gładkie i stabilne doświadczenie podczas pisania. Często wybierane przez graczy ze względu na stabilność podczas klikania. Najlepsze doświadczenie z korzystania z przełączników liniowych będzie po dodatkowym nasmarowaniu ich smarem aby wyeliminować dźwięk skrzypienia podczas pisania.

Podsumowanie

Nie warto szukać idealnego przełącznika na start ponieważ po jakimś czasie i tak nadejdzie ten moment że będziesz chciał(-a) spróbować czegoś nowego. Dlatego na początek warto wybrać coś standardowego. Ostatecznie wybór należy do was.

Ogólna zasada wyboru przełącznika

Linear do grania, Tactile do pracy, Clicky do swobodnego przeglądania Internetu.

Dalej nie wiesz jaki przełącznik wybrać?

Jeśli przeczytałeś ten artykuł i dalej nie wiesz jaki przełącznik wybrać warto obejrzeć sound testy przełączników lub zakupić Sample Pack w celu przetestowania ich na żywo.

Ile switchy do danych rozmiarów klawiatur?

Jeśli wybrałeś już przełącznik będziesz musiał kupić go w jakiej ilośći, dlatego dajemy ci tu pełną listę ile przełączników mają poszczególne układy:

  • Układ

    60%

    65%

    75%

    80%

    96%

    100%

  • Liczba switchy

    61

    68

    84

    87

    100

    104

Wybór keycapów (nakładki na klawisze)

Na co zwrócić uwage podczas wyboru keycapów?

  • Sprawdź kompatybilność - W specyfikacji każdego zestawu keycapów jest informacja jakie układy są wspierane.
  • Materiał ABS czy PBT - Keycapy z tworzywa PBT są znane ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na ścieranie posłuża ci one zdecydowanie dłużej niż keycapy z ABS które z czasem mogą zaczną prześwitywać, jednak kolory na przyciskach ABS będą bardziej żywe.
  • Profil - istnieją dwa główne rodzaje: jednorodne (np. XDA) i rzeźbione (np. Chery). W profilu jednorodnym wszystkie keycapy są tej samej wysokości, jednak rzeźbione posiadają różne kąty nachylenia i wysokości dzięki czemu nie musisz aż tak bardzo rozciągać palców podczas pisania.
  • Shine-through - czyli prześwitujące legendy, jeśli chcesz aby przez legendy w klawiaturze przechodziło światło RGB sprawdź w specyfikacji czy jest informacja o występowaniu Shine-through, jeśli nie ma takiej informacji, prawdopodobnie zestaw nie będzie przepuszczać światła. Na większości keycapów legendy są nadrukowane.

Zakup samych keycapów bez klawiatury

Jeśli kupujesz same keycapy do swojej obecnej klawiatury mechanicznej warto spojrzeć na następujące elementy:

  • Rozmiar spacji - w przypadku klawiatur Corsair często spacje są w rozmiarze 6u, warto spojrzeć wtedy na zdjęciu całego zestawu keycapów czy znajduje się w nim druga, mniejsza spacja niż ta standardowa która wystepuje w rozmiarze 6.25u.
  • Układ klawiatury ISO (Duży Enter) - mała część zestawów będzie posiadać przycisk dużego Entera.

Co jeszcze może ci się przydać przy składaniu klawiatury

Na pewno przydadzą ci się Akcesoria takie jak keycap puller oraz switch puller. Warto sprawdzić kupując klawiaturę lub keycapy czy w zestawie nie jest już dołączony keycap puller. W przypadku gdyby wygiął ci się pin podczas montazu switcha w klawiaturze może ci sie przydać również pęseta antystatyczna do naprostowania go.

Jeśli planujesz smarować przełączniki to przydatne będą akcesoria takie jak switch openerstem holder i pędzel do smaru. Możesz też zakupić Lube Station jeśli cenisz sobie wygodę.

Przejdźmy do złożenia klawiatury

Jak już wybrałeś(-aś) wszystkie komponenety to bierzemy się za składanie

1. Rozpakuj paczkę ze swoją nową klawiaturą a następnie przygotuj na początek przełączniki oraz obudowe.

2. Ponieważ wszystkie klawiatury w naszym sklepie posiadają hot swap'a nie bedziesz musiał nic lutować, wystarczy że wepniesz piny w gniazda w obudowie. Przed wpięciem switcha warto sprawdzić czy na pewno jego nózki są proste, możliwe że wygieły się w transporcie, wtedy najlepiej pęsetą antystatyczna wyprostować pin i wpiąć przełącznik do klawiatury. Aby to zrobić należy nie używając nadmiernie siły wcisnąć przełącznik tak aby trafić w wszystkie otwory w PCB.

3. Gdy wepniesz wszystkie przełączniki lub podczas ich wpinania zalecamy podłączyć klawiaturę do komputera a następnie wejść na stronę www.keyboardtester.com i jeśli któryś z przełączników nie rejestruje się po wciśnięciu to prawdopodobnie zgięła się nóżka, wystarczy wyjąć przełącznik z klawiatury i wyprostować pin.

4. Po wpięciu i sprawdzeniu wszystkich przełączników wystarczy nałożyć keycapy na klawiaturę i gotowe, możemy korzystać już z klawiatury!

Miłego korzystania!

Po przeczytaniu artykułu masz jeszcze jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, pomożemy!